Tylko prawda jest ciekawa. A kluczem do rozwiązania zagadki naszej historii jest religia. Szperając w naszej historii, co chwila wychodzą mi przekłamania i manipulacje.
Spójrzmy na Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana lub Tabula Idrisiana) Al-Idrisiego.
Najpierw przypomnijmy sobie kim był Al-Idrisi ?
A teraz zobaczmy jak wygląda manipulacja.
Zaglądamy do wikipedii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Al-Idrisi
Uwagi
CO ROBIMY ABY TO SPRAWDZIĆ ?
Sięgamy do orginału - przełożonego, proste prawda.
CO MAMY:
- Najpierw możemy zaobserwować dziwne rzeczy w niektórych filmikach o nowej wersji historii dla Polaków, którzy opierają się na kronikach i twierdzą, że - mędrców rumijskich (ar-Rum) oznacza mędrców, którzy uczą z run, takie cudaki. Hospodar, pomyłuj.
- Mamy pierwszą połowę XII w.
Bierzemy pierwsze lepsze opracowania np. z
https://polskiedzieje.pl/sredniowiecze/sredniowieczne-szkolnictwo-i-uniwersytet.html
Spójrzmy na Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana lub Tabula Idrisiana) Al-Idrisiego.
Najpierw przypomnijmy sobie kim był Al-Idrisi ?
Al-Idrisi , a właściwie Abu Abdullah Muhammad al-Idrisi al-Qurtubi al-Hasani as-Sabti (1100 - 1165 ) był arabskim geografem, podróżnikiem, egiptologiem i kartografem. Studiował przez wiele lat na Uniwersytecie w Kordobie w Hiszpanii, znanym także jako Al-Andalus, który słynął z hiszpańskich uczonych muzułmańskich.
Znalazł schronienie przed prześladowaniami Fatimidów na dworze normańskiego króla Sycylii Roger II
Zaprosił on go na Sycylię, aby zrobił mapę świata mówiąc mu:
You are a member of the caliphal family. For that reason, when you happen to be among Muslims, their kings will seek to kill you, whereas when you are with me you are assured of the safety of your person.
Al-Idrīsī zgodził się wtedy osiąść i zostać na królewskiej pensji.
W roku 1138 król zlecił al-Idrisiemu stworzenie geograficznego opisu świata zawierającego całą wiedzę o położeniu krajów, rzek, gór, miast i dróg znanego świata oraz jego przedstawienie na mapie Ziemi w rzucie płaskim.
W wyniku zleconego zadania całe swe życie poświęcił zamierzeniu wykonania planisfery (mapy Ziemi w rzucie płaskim), która miała zawierać całą znaną wiedzę o położeniu krajów, rzek, gór, miast i dróg znanego świata. Pracował nad komentarzami oraz ilustracjami do mapy przez 15 lat, zaczynając ją w 1138 roku, a kończąc około roku 1154.
Księga napisana została po arabsku i podzielono ją, zgodnie z systemem ptolemejskim, na siedem stref klimatycznych, z których każda zawiera 10 sekcji. Mapa ukazuje Euroazję oraz Afrykę w rzucie odwróconym (północ jest na dole, a południe na górze). Po jej ukończeniu była przez następne trzy wieki najbardziej dokładną mapą znanego świata.
Aby jak najdokładniej przedstawić znany świat na swojej mapie, al-Idrisi konsultował swoją wiedzę prowadząc rozmowy z doświadczonymi podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję.
i nowoczesne wykonanie powyższej mapy naniesione na globus.A teraz zobaczmy jak wygląda manipulacja.
Zaglądamy do wikipedii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Al-Idrisi
Geograf zamieścił w niej również informacje o Polsce, którą nazwał Buluniia (z łac. Polonia – Polska), wymieniając jej ważniejsze miasta, m.in. Kraków, Gniezno, Wrocław, Sieradz, Łęczycę oraz Santok:[1]
Co się tyczy ziemi B(u)luniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich (ar-Rum)[a], wspomnieliśmy ją już poprzednio. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa... Posiada on winnice, oliwki i mnogie drzewa różnych gatunków owoców. Do miast jego należą: Ikraku, G(i)nazna, -r(a)t(i)-slaba, S(i)rad(i)ja, N(u)grada, S(i)tnu[b][2] Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów. Prócz tego zażywają one szacunku, ponieważ przebywają w nich uczeni wykształceni w dziedzinach nauk i zaznajomieni ze swymi zawodami. Co się tyczy miasta (I)kraku, miasta G(i)nazna i reszty jej (Bulunji) wspomnianych miast, są to miejscowości o blisko siebie stojących budowlach... Ze wszystkich stron otaczają ją góry ciągnące się nieprzerwanie i oddzielające ją od kraju S(a)sun(i)ja (Saksonia), kraju B(u)amija (Bohemia – Czechy) i kraju ar-Rusija (Ruś)[3][4]. |
Przypisy
- ↑ Tadeusz Lewńskii, Polska i kraje sąsiednie w świetle Księgi Rogera geografa arabskiego z XII w. Al Indrisi’ego, cz.I, Polska Akademia Nauk. Komitet Orientalistyczny, PWN, Kraków 1945.
- ↑ Aleksander Gieysztor, Chapter VII: Trade and Industry in Eastern Europe before 1200 [w:] Michael Moïssey Postan, Edward Miller (red.), Cambridge University Press, 1987, s. 502 (ang.)
- ↑ Dzieje Wielkopolski w wypisach, PZWS, Warszawa 1963, str. 41-43
- ↑ Tadeusz Lewicki, Polska i kraje sąsiednie w świetle Księgi Rogera geografa arabskiego z XII w. Al Indrisi’ego, cz.I, Kraków 1945, s. 142-143
- ↑ Wspomnienie o Profesorze Tadeuszu Lewickim (1906 - 1992)
Sięgamy do orginału - przełożonego, proste prawda.
Dajemy do tłumacza i mamy?
s. 389 od D'Akkli do parts
Z Akli do Stlifanos, miasta znaczącego, i które było bardzo ważne jeszcze przed współczesnymi czasami, 1 dzień drogi. Potem damy wskazanie dróg, które prowadzą z tego miasta do krajów sąsiednich. Co się tyczy Polski, kraju nauki i uczonych greckich, jest to kraj żyzny, przez który przepływa wiele wód, pokryty miastami i wsiami. Rośnie tak winorośl i drzewo oliwne, jak również wszystkie rodzaje drzew owocowych. Jego głównymi miastami są Cracal (Kraków), Djenazia (Gniezno), Anklaia, Serdawa, Neghrada i Chithow (Kijów ?). Wszystkie te miasta są piękne, kwitnące i sławne, szczególnie w tym, że są zamieszkane przez ludzi zwróconych ku poznawaniu nauk greckich i religii greckiej, i przez rzemieślników równie zdolnych i inteligentnych. Cracal (Kraków), Djenazia (Gniezno) i inne miasta, o których dopiero co wspomnieliśmy, są napełnione przylegającymi do siebie domami, mają wielkie zasoby, i są do siebie podobne pod względem obszaru i wyglądu; przedmioty, które tam się produkuje, są mniej więcej takiej samej natury. Ten kraj jest oddzielony od Saksonii, Czech i Rusi przez góry, które otaczają go ze wszystkich stron.
A ponieważ jesteśmy trochę dociekliwi i na wszelki wypadek przeglądamy sobie to dzieło i na str. 380-381 znajdujemy takie o to ciekawostki.
https://archive.org/stream/gographiededrisi02idri#page/380
s. 380 od La Pologne i 381 do De Cracal .....100 mile
Polska jest krajem godnym uwagi przez ilość ludzi wykształconych [w oryginale: savants, co znaczy nawet „uczonych”], jaką w sobie zawiera. Wielu Greków, miłośników nauk, przybyło tam ze wszystkich stron. Kraj ten jest kwitnący i zaludniony, otoczony ze wszystkich granic górami, które oddzielają go od Czech, Saksonii i Rusi. Jednym z najważniejszych miast jest Cracal (Kraków), godny uwagi ze względu na ilość swoich zabudowań, swoich targów, swoich winnic i swoich ogrodów. Idąc stamtąd w kierunku zachodnim, do Masla (Wrocław ?), miasta dobrze zaludnionego, jest 130 mil.
Z Masla do Biths (Pets [zapewne Peszt]), na południe, 5 dni drogi.
Z Cracal do Djenazia (Gniezno), kwitnącego miasta, na wschód,100 mil.
Z Djenazia do Benklaia (Dukla ?), 60 mil.
Z Benklaia do Sermeli, miasta w prowincji Soubara (siewierskiej), 100 mil.
Z Cracal do Hala (Hall [zapewne Halle]), bardzo ważnego i bardzo zaludnionego miasta Saksonii, 100 mil.
Z Cracal do Nieuzburk, innego miasta Saksonii, 100 mil.
- Najpierw możemy zaobserwować dziwne rzeczy w niektórych filmikach o nowej wersji historii dla Polaków, którzy opierają się na kronikach i twierdzą, że - mędrców rumijskich (ar-Rum) oznacza mędrców, którzy uczą z run, takie cudaki. Hospodar, pomyłuj.
- Mamy pierwszą połowę XII w.
Bierzemy pierwsze lepsze opracowania np. z
https://polskiedzieje.pl/sredniowiecze/sredniowieczne-szkolnictwo-i-uniwersytet.html
......W Polsce instytucja szkoły pojawiła się po przyjęciu chrześcijaństwa. Symbolem tego wydarzenia był chrzest Mieszka I w 966 roku. Następnie już w dwa lata później powstało w Poznaniu pierwsze biskupstwo polskie. Do rozbudowy organizacji diecezjalnej doszło w 1000 roku, kiedy utworzono biskupstwo w Gnieźnie i powołano do życia nowe biskupstwa w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu.
Wymienione ośrodki kościelne stały się fundamentami powstającego w Polsce szkolnictwa, wzorowanego na zachodniej kulturze europejskiej.......
A o powyższym ani słowa wnioski wyciągnij sobie sam. Niedługo jeszcze podamy kilka interesujących rzeczy, które pokażą kłamstwa i obłudę, że wszystko zawdzięczamy kościołowi i Niemcom, a było zupełnie odwrotnie.
Zadaj sobie pytanie?
- gdzie są informacje na ten temat?
- dlaczego się o tym nie pisze w podręcznikach szkolnych?
- dlaczego się o tym nie uczy?
- dlaczego się takie informacje w dziwny sposób ukrywa?
- dlaczego manipuluje się takimi informacjami?
Wiarę powinno się czerpać z nauk. Jak to u nas wygląda sam sobie odpowiedz. Im większy katolik tym większy osioł podatny na manipulacje, a agenci typu Braun tylko w tym uświadamiają, jak łatwo się manipuluje niedouczonymi osłami.
Należy jednak odróżnić prawdziwych kapłanów takich jak ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, który swoją działalność prowadzi wg wiary, którą czerpie z nauk. Jego działalność jest jasna transparentna i nie budząca wątpliwości. Dla mnie byłby doskonałym kandydatem na ministra opieki społecznej.
Zauważ czytelniku kiedy obywatele są wykształceni, kiedy przyjeżdżają z innych stron, aby się kształcić. Zauważ, że od nas kiedy Kościół przejął edukację szlachta wyjeżdżała, aby nauczyć się coś więcej oprócz czytania i pisania uczonego przez kler.
Wejdźmy teraz na stronę nieszczęsnego Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie
https://www.uj.edu.pl/uniwersytet-z-collegium-medicum/historia
Jak sobie czytelniku przeczytasz to powinieneś sobie zadać pytanie. Dlaczego skoro w powyższym opisie masz jak wół napisane, że edukacja w naszym kraju wyglądała zupełnie inaczej nie zamieszcza się takich informacji?
Przecież to jest część dziedzictwa i naukowego i akademickiego.
Jakiś czas temu był zamieszczony filmik kilku nieszczęśników zwanych historykami z powyższej uczelni o tzw. Wielkiej Lechii. Ich opinia jest dla mnie nie tyle zastanawiająca, bo jak może się wypowiadać ktoś o czymś jak o swojej uczelni ma problemy z elementarnymi wiadomościami.
Ale to tylko moja subiektywna opinia czytelniku. Swoją musisz wyrobić sobie sam.